Udruga Zvončići je nevladina, nestranačka, neprofitna i socijalno-humanitarna
organizacija koja je osnovana sa ciljem promicanja procesa integracije u društvenu
zajednicu, razvitka i unapređenja kvalitete života djece s teškoćama u razvoju,
roditelja djece s teškoćama u razvoju i njihovih obitelji.

Nastavljamo s dobrim vijestima! S ponosom objavljujemo vijest da smo kroz projekte i donacije osigurali sredstva za ADOS-2 opservacijski protokol koji predstavlja „zlatni standard“ u postupku dijagnostike poremećaja iz spektra autizma i namijenjen je širokom dobnom rasponu sudionika (od 18 mjeseci do odrasle dobi). Omogućava standardiziranu procjenu komunikacijskih vještina, interakcije, igre i sveukupnog općeg ponašanja pojedinaca, te strukturirano kodiranje istih. Osim osiguravanja samog protokola ADOS -2, logopedica  Mihaela Hoppe  i psihologinja Sanja Kasunić završile su cjelokupnu edukaciju u trajanju od 5 dana, koja im je omogućila pregled svih 5 modula instrumenta, a i iskustvo samostalne primjene zadataka iz pojedinih modula na sudionicima sa sumnjom na poremećaj iz spektra autizma.  

Uvidjeli smo da postoji velika potreba za ovakvim opservacijskim protokolom s pomoću kojeg se dijagnosticira autizam, jer u Karlovačkoj županiji trenutno ne postoji institucija, udruga ili privatnici koji provode ovu vrstu dijagnostike. Iz prakse smo zaključili da su  roditelji i skrbnici djece s teškoćama u razvoju osuđeni na putovanje u druge gradove, gdje su liste čekanja za dijagnostiku poremećaja iz spektra autizma čak i do dvije godine. Osluškujući okolinu i naše sugrađane htjeli smo stvoriti uvjete što ranije dijagnostike. Tako je naša zajednica dobila puno toga za jednu posebnu populaciju djece, ali i odraslih, koji se izdvajaju u socijalnoj i jezičnoj komunikaciji.

Skip to content