cropped-naslovna-2-1024x134fsdg

Udruga Zvončići je nevladina, nestranačka, neprofitna i socijalno-humanitarna
organizacija koja je osnovana sa ciljem promicanja procesa integracije u društvenu
zajednicu, razvitka i unapređenja kvalitete života djece s teškoćama u razvoju,
roditelja djece s teškoćama u razvoju i njihovih obitelji.

Ako je podučavanje djece vezivanju cipela nešto zbog čega želite odustati i kupiti cipele na čičak, onda ste na pravom mjestu. Prije nego što krenete s učenjem, obratite pozornost na sljedeće:
– Odaberite jedan način vezivanja cipela i držite se toga.
– Upotrijebite dvije vezice u boji.
– Vježbajte s gledišta djeteta. Sjednite iza djeteta tako da su vaše ruke postavljene isto kao što bi bile i djetetove.
– Vježbajte osnovne vještine potrebne za vezivanje cipela na zabavne načine …
– Koristite jednostavne izraze i upute u jednom koraku. Ovisno o interesima djeteta možete razviti igru, pa tako na primjer ako dijete jako voli pse možete ili isprintati sliku psa te probušiti rupice na papiru psu oko vrata i dijete mora provući vezicu kroz rupice kako bi mu stavio povodac i zavezati mašnicu uz vašu pomoć.
– Ako je dijete auditivni tip možete dodati i pjesmicu :

MAŠNA
Prošla je vezica ispod mosta
zategni obje, bit će dosta.
Pola mašne viri, uzmi drugu vezicu,
omotaj okolo, provuci kroz rupicu.
Pola je mašne prošlo ispod mosta,
sada imaš cijelu, bit će dosta.

Započnite cijeli postupak vezivanja i pustite dijete da dovrši posljednje korake. Ova metoda daje djetetu osjećaj postignuća. Zatim nastavite dodavati korake kako bi izvršili veći dio zadatka. Ako dijete ima poteškoća u pamćenju koraka vezanja vezica možete mu slikati svaki korak aktivnosti i posložiti mu sličice pravilnim redoslijedom kako bi dijete moglo pratiti korake. Učenje vezanja vezica ne morate odmah započeti učiti na cipelama, već kroz različite igre učite dijete vještini vezanja mašnice na poklonima, izradi mašnice-narukvice i slično.

Skip to content