Jeste li znali da je svaki senzorni sustav uključen u proces hranjenja?
Hranjenje je primarna svakodnevna aktivnost tijekom cijelog života i uključuje sve osjetilne sustave. Interorecepcija nam pomaže prepoznati kada smo gladni ili siti. Gledamo hranu, mirišemo, dodirujemo, čujemo, kušamo, žvačemo i gutamo. Također nam je potreban naš vestibularni i proprioceptivni sustav koji nam pomažu da pripremimo svoje tijelo za jelo i upotrebu pribora za jelo.Za roditelje malih izbirljivaca donosimo nekoliko savjeta:
Poslužite preferiranu i ne preferiranu hranu
Preferirana hrana osigurava da će imati nešto za jesti, dok ne preferirana daje važnost izloženosti novoj hrani.
Istraživanja pokazuju da djeca često moraju biti izložena hrani do 15 puta prije nego je prihvate.
Model jedenja
Postavite dijete za stol da je približno u razini vaših očiju. Ne morate pokušavati i uvjeravati dijete da jede hranu. Samo razgovarajte o svojstvima hrane ” ovaj kruh je tako mekan, topi se u ustima”.
Izbacite pravila
Ako imate pravila ” pravilo jednog zalogaja” ili ” očistite svoj tanjur prije nego napustite stol” razmislite o tome da ih pustite. Djeca su pod stresom, oslobađa se kortizol koji suzbija apetit te dugoročno ova vrsta zahtjeva djeci ne pomaže jesti novu hranu.
Koristite knjige, igrajte se
Istraživanje hrane izvan kada jede. Ako imaju više pozitivnog iskustva sa hranom pomoći će im da nauče da im hrana neće nauditi. Neka vam dijete pomogne u kuhanju!
Nada Jelača Šimunić, bacc.occup.therap., SIAT