Udruga Zvončići je nevladina, nestranačka, neprofitna i socijalno-humanitarna
organizacija koja je osnovana sa ciljem promicanja procesa integracije u društvenu
zajednicu, razvitka i unapređenja kvalitete života djece s teškoćama u razvoju,
roditelja djece s teškoćama u razvoju i njihovih obitelji.

Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se s osnovnim ciljem poboljšanja kvalitete života osoba s invaliditetom kroz poticanje međusobne suradnje i stvaranje partnerstva među postojećim udruženjima osoba s invaliditetom. Na taj se način ublažavaju posljedice socijalne isključenosti, ali i senzibilizira javnost na prisutnost osoba s invaliditetom u zajednici i probleme s kojima se svakodnevno susreću, ali s naglaskom na mogućnosti kojima raspolažu. Invaliditet se definira kao stanje ili funkcija koja je značajno oštećena. Vrste invaliditeta uključuju:
– Tjelesno oštećenje
– Oštećenja osjeta
– Kognitivni poremećaji
– Mentalna bolest
– Kronične bolesti
Više od milijarde ljudi na svijetu ima invaliditet. S 15 % svjetske populacije, osobe s invaliditetom čine najveću svjetsku manjinu. Nadalje, svaka sedma osoba pogođena je invaliditetom.
3. 12. je proglašen Međunarodnim danom osoba s invaliditetom.

Skip to content