Jeste li se ikad zapitali zašto se dijete u određenoj fazi, određenim godinama ponaša na neki način?
Odgovori su veoma jednostavni te se baziraju na biologiji.
Od rođenja do godine života dijete puno spava. „Krivci“ za to su tzv. delta valovi. To su valovi najniže frekvencije (najdužeg vala). Dijete u ovoj fazi nema nikakve sposobnosti analize, te sve informacije koje dolaze do njega bez ikakve obrade se „ugrađuju“ u podsvjesni um djeteta i osobe.
Od do / godine, djetetov mozak većinski funkcionira na theta moždanim valovima. I dalje jako tanka granica između svjesnog i podsvjesnog. Na temelju pozitivnih i negativnih reakcija uče navike i ponašanja. Na temelju osjećaja unutar organizma (užitak ili bol), dijete stvara sjećanja.
Od do godine dijete funkcionira na većinskim alfa valovima. U ovom razdoblju dijete počinje pitati „Zašto?“. A zašto? Jer se razvija i stvara analitički um. Djeca u ovom razdoblju počinju izvoditi zaključke o svijetu. Razdvaja se svjesni od podsvjesnog uma.
Nakon potpunog razdvajanja svjesnog od podsvjesnog uma, dolazi nova faza. Svjesni um „sastoji“ se od logike i misaonih operacija, dok se podsvjesni um „sastoji“ od asocijacija, navika, reakcija na poznate situacije. Tijekom „odraslog“ života najčešće koristimo logiku i razmišljanje o situaciji. U ovoj fazi se počinje koristiti upravo svjesni dio uma, te se počinje razvijati ego. Kao rezultat kombinacije svjesnog uma i razvijanja ega, mozgom počinju dominirati beta valovi.
Nakon kratkog uvoda, nastavljamo o manama i vrlinama svakog vala. Stay tuned!