Udruga Zvončići je nevladina, nestranačka, neprofitna i socijalno-humanitarna
organizacija koja je osnovana sa ciljem promicanja procesa integracije u društvenu
zajednicu, razvitka i unapređenja kvalitete života djece s teškoćama u razvoju,
roditelja djece s teškoćama u razvoju i njihovih obitelji.

Danas odgovaramo na često postavljana pitanja zabrinutih roditelja : Koji su znakovi poremećaja? Što kada se obratimo terapeutu senzorne integracije? Koji je idući korak? Koji su znakovi poremećaja

Neki rani problemi mogu se uočiti već u dojenačkoj dobi:
– motorički nemirno
– beba se ne rotira, ne puže ili hoda
-prisutni poremećaji hranjenja i sisanja

Poremećaji spavanja i uspavljivanjaBeba može biti osjetljiva na vanjske podražaje poput zvuka, svjetla ili dodira što znači da mozak ima poteškoće objediniti sve dobivene informacije. Osjetljivost se očituje kao hipersenzibilnost (previše osjetljivo na podražaj) ili hiposenzibilnost ( nedovoljna osjetljivost na senzorički podražaj). Na primjer majka pokušava umiriti bebu ljuljanjem, beba koja ima SI teškoće će se još više uznemiriti i plakati, dok beba koja nema SI problem uživati će u toj aktivnosti. Što kada se obratimo terapeutu senzorne integracije

Bitno je promatrati bebu u različitim situacijama kao što su mijenjanje pelena, igranje, hranjenje, učenje i tješenje. Promatra se interakcija roditelja i bebe, te kako roditelj odgovara na bebine potrebe. Također se promatra vizualni kontakt, odgovor na dodir, zvuk, nošenje, ljuljanje, reakcije na promjenu položaja tijela, održavanje ravnoteže, percepcija okoline, te reakcije na zvučne i vizualne podražaje. Koji je idući korak

Na temelju dobivenih informacija iz anamneze, intervjua, promatranja bebe i video analize može se zaključiti problem te zajedno s roditeljima postaviti cilj terapije. Vrlo važna stavka u cijelom procesu je savjetovanje i pružanje podrške roditeljima.

Skip to content