cropped-naslovna-2-1024x134fsdg

Udruga Zvončići je nevladina, nestranačka, neprofitna i socijalno-humanitarna
organizacija koja je osnovana sa ciljem promicanja procesa integracije u društvenu
zajednicu, razvitka i unapređenja kvalitete života djece s teškoćama u razvoju,
roditelja djece s teškoćama u razvoju i njihovih obitelji.

Što je svjesnost o tijelu i kako možemo poticati razvoj?
Svjesnost o tijelu daje osjećaj gdje su svi dijelovi našeg tijela u prostoru. Nešto o čemu ne treba razmišljati dok se krećemo tokom dana. To je vještina koja se obično razvija u pozadini kao rezultat vježbanja motoričkih vještina kroz igru i ponavljanje.Novorođene bebe uče o svijesti o tijelu kada prvi put otkriju svoje ruke.
Fascinantno je gledati kako dijete prvi put primijeti tih pet prstiju i očaravaju ga pokreti koje čine. Kako beba raste i razvija se, njezin proprioceptivni sustav pomaže joj da shvati da može držati zvečku, tresti je i prinositi je ustima. Kako beba raste, susreće se s još više iskustava s pokretima koji pomažu u razvijanju tjelesne svijesti. Prevrćući se od trbuha na leđa, balansirajući na rukama i koljenima, prelazeći s puzanja na sjedeće i sjedeći na stojeći. Sve ove vještine dolaze kroz istraživanje, vježbanje i ustrajnost.Ponekad djeci svijest o tijelu ne dolazi prirodno. U tim slučajevima može postojati problem s njihovim proprioceptivnim sustavom. Ovaj složeni senzorni sustav šalje poruke iz naših zglobova i mišića u naš mozak kako bi pomogao koordinirati kretanje. Omogućuje nam da naučimo podići laganu vilicu i pomaknuti je do usta kako bismo uživali u tom zalogaju čokoladne torte, a da ne namažemo čokoladnu glazuru po nosu ili ne ubodemo jezik tim oštrim zupcima. Imamo puno zabavnih načina kako raditi na svijesti o tijelu s djecom:

Skip to content