

U NTEC-u započela provedba projekta „Pozvoni za STEM!“
Uvodnom konferencijom 31. ožujka 2025. godine u Nikola Tesla Experience Centru započela je provedba projekta „Pozvoni za STEM!“ čiji je nositelj Udruga za djecu s teškoćama u razvoju Zvončići.
Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije, točnije Europskog socijalnog fonda plus, a njegova je ukupna vrijednost 297.703,54 €. Europski socijalni fond plus sufinancira 85% projekta, odnosno, 253.048,09 €, dok je preostali iznos (15%) osiguran iz Državnog proračuna Republike Hrvatske. Trajat će 24 mjeseca, odnosno, do 11. ožujka 2027. godine.
Partneri na projektu su Veleučilište u Karlovcu, Osnovna škola Slunj, Dječji vrtić Duga Resa, Osnovna škola „Antun Klasinc“ Lasinja te Osnovna škola „Braća Seljan“ iz Karlovca.
Osnovni cilj projekta je promocija STEM-a kao interdisciplinarnog pristupa među učenicima i djecom za osnaživanje kapaciteta partnera za provedbu STEM aktivnosti s djecom. Projekt je jedan od odabranih u sklopu poziva „Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za promociju STEM-a“
Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske te Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva, koja su posrednička tijela u sustavu upravljanja Europskim socijalnim fondovima. Projektom je predviđeno održavanje minimalno 240 radionica, 24 manifestacije, pohađanje nekoliko konferencija i studijskih posjeta. Planirano je da kroz dvije godine projektom obuhvatimo 600 učenika iz svih partnerskih
ustanova.
Zašto početi od vrtićke dobi i nastaviti u osnovnoj školi?
Na uvodnoj konferenciji izvoditeljice su naglasile važnost početka obrazovanja iz STEM područja od što ranije dobi. „Djeca u vrtićima su nevjerojatno znatiželjna. Ne samo što istražuju svijet oko sebe svojim osjetilima, oni se već od najranije dobi ponašaju poput znanstvenika. Bitno je uhvatiti djecu u
tom periodu života jer se ta znatiželja kod većine djece tijekom formalnog obrazovanja gubi i nestaje. Cilj je usmjeriti se i na osnovnoškolsku djecu kako bi ih se pripremilo za predmetnu nastavu u kojoj se detaljnije upoznaju s matematikom, tehničkom kulturom, kemijom, fizikom i biologijom. Djecu se često „plaši“ s onime što ih tada čeka. Želimo smanjiti potencijalni strah od tih predmeta, odnosno potaknuti znatiželju za istraživanjem i eksperimentiranjem kako bi saznali kako nešto funkcionira.“ – istaknule su tri izvoditeljice projekta.

Projekt sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda plus. Projekt je sufinanciran iz Državnog proračuna Republike Hrvatske. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.