Asertivnost se, prema stručnoj literaturi, definira kao vještina ili sposobnost zauzimanja za sebe i svoja prava te direktnog iznošenja mišljenja i stavova.
Asertivne osobe se znaju zauzeti za sebe (i druge) bez da budu povrijeđena ili zla. Mogu reći “ne”, jasno komunicirati i održavati pozitivne odnose koji zadovoljavaju njihove vlastite potrebe, kao i potrebe drugih.
ZAŠTO JE VAŽNA KOD DJECE
Roditelji su najsretniji kada su djeca poslušna, no pretjerana poslušnost nije dobra za razvoj djeteta i njegovu asertivnu komunikaciju s drugima. Učenje djece asertivnosti znači da ćete ga odgajati da:iskreno prima i daje komplimentetraži pomoć ako mu je potrebnaizrazi neslaganje s nečijim mišljenjemkaže „NE” kada ne želi nešto napravitiprihvati mišljenje koje je različito od njegovoggovori pred grupom vršnjakakada razgovara s drugima uspostavlja kontakt očima, govori jasno i staloženo.
Na koje sve načine djeca komuniciraju međusobno ovisi o tome kako uče komunicirati od odraslih iz svoje okoline. Svaki put kada komuniciramo s drugima biramo jedan od tri načina (a djeca će kopirati naš način):
pasivno
asertivno
agresivno
U sljedećoj objavi navest ćemo kako biti asertivan i kako djecu učiti asertivnosti, a do tad dijelimo s vama prikaz osnovnih razlika u 3 spomenuta načina komunikacije.