Udruga Zvončići je nevladina, nestranačka, neprofitna i socijalno-humanitarna
organizacija koja je osnovana sa ciljem promicanja procesa integracije u društvenu
zajednicu, razvitka i unapređenja kvalitete života djece s teškoćama u razvoju,
roditelja djece s teškoćama u razvoju i njihovih obitelji.

Srednja linija tijela zamišljena je vertikalna linija koja seže po sredini tijela te „dijeli“ tijelo na desnu i lijevu polovicu. Pod terminom prelaženje srednje linije misli se da dio našeg tijela bila to ruka ili noga prelazi tu zamišljenu liniju, odnosno spontano prelazi s jedne strane tijela na drugu te obavlja aktivnosti na toj strani. Dijete spontano počinje prelaziti srednju liniju tijela sa dominantnom rukom te će ta ruka dobiti osnovu za razvoj dobrih vještina fine motorike.Manjak prelaženja ili ne prelaženje srednje linije može indicirati na manjak komunikacije lijeve i desne hemisfere što može dovesti do slabije fine motorike,a samim time i grafomotorike. Neka djeca kompenziraju svoju nemogućnost prelaska srednje linije na način da prebacuju težinu tijela na njima prihvatljivu stranu (ovisno na kojoj strani su započeli raditi ), okrenu papir ili pomaknu slagalicu u stranu (ovisno kojom rukom rade) tako da ne moraju prelaziti srednju liniju.Kroz različite aktivnosti terapeuti potiču prelaženje srednje linije tijela, a našoj vrijednoj djevojčici to ide odlično! (slika)
Još neke od aktivnosti kojima potičemo prelazak središnje linije tijela:
-Sviranje bubnja i ostalih instrumenata
-Bacanje, hvatanje i šutiranje lopti
Stavite npr. naljepnice s jedne strane tijela i neka ih dijete ukloni suprotnom rukom.
-Olovkom ili njihovom rukom ili nogama crtajte velike osmice na papiru, pijesku, podu, ogledalu.
-Uključite dijete u svakodnevne aktivnosti postavljanjem predmeta na drugu stranu tijela, poput posezanja za lijevom cipelom s desne strane tijela ili postavite čarape na drugu stranu djetetovog tijela tako da su prisiljeni prijeći srednju liniju prilikom odijevanja i sl.


Skip to content