Udruga Zvončići je nevladina, nestranačka, neprofitna i socijalno-humanitarna
organizacija koja je osnovana sa ciljem promicanja procesa integracije u društvenu
zajednicu, razvitka i unapređenja kvalitete života djece s teškoćama u razvoju,
roditelja djece s teškoćama u razvoju i njihovih obitelji.

Pravilan razvoj fine motorike put je do ostvarenja dječje nezavisnosti i samostalnost. Njome dijete uči kako biti sposobno za obavljanje običnih svakodnevnih aktivnosti, poput hranjenja, čišćenja hrane, otvaranje bočica ili konzervi, oblačenja i zatvaranja jakne, vezanja cipela, češljanja i sl. Također, nužno je istaknuti kako je ona temelj raznih vještina potrebnih za razdoblje polaska u školu, poput pravilnog držanja olovke ili bojica, šiljenja olovki, rezanja škarama po ravnoj liniji te kasnije, kompliciranijim linijama, praćenja linija olovkom i sl. Za održavanje ovih aktivnosti ne trebaju vam niti skupe igračke niti dodatna, nedostižna oprema. Sve ono što vam treba je malo dobre volje, mašte i pokoja stvar iz smočnice. Ideja je pregršt, a mi vam donosimo neke od kojih možete započeti!

Djeca mogu samostalno pripremiti voćni obrok na njima zanimljiv način. Uz vaš nadzor dopustite im da sami izrežu voće za aktivnost. Neka nižu komadiće voća na štapiće ili izrađuju različite figurice. 

Koja nam je korist od ove aktivnosti:
– izrada predmeta i likova potiče vještine hvatanja vrhovima prstiju
– premještanje sitnih predmeta iz dlana u vrške prstiju i obrnuto, spretnost ruku i bilateralnu koordinaciju
– poboljšanje taktilnog razlikovanja
– poticanje vizualizacije, koordinacija oko-ruka i vidno -prostorne vještine
– o smišljavanje likova ili predmeta koji mogu konstruirati širi djetetov raspon pažnje, pamćenje, imaginaciju i osjećaj za zabavu

Igra sa hranom može izbirljivu djecu potaknuti na kušanje novih namirnica.

Skip to content